Warstwa kopalna antropocenu będzie wąskim paskiem sprasowanych śmieci; tyle pozostanie w 4,5 miliardowej historii Ziemi po nas, ludziach. To zaledwie moment. Plastiki, tworzywa, chemikalia i wszystko to co potrzebne
i zbędne szczelnie przykryje inne warstwy geologiczne jako smutna pamiątka dumnej rasy ludzkiej. Czy będzie to warstwa ostatnia?
‘Zaraza’ – video + Found Futage 07:42, 2021
Cracow Gallery Week – Krakers 2021
PANOPTICUM’ 21
Instalacje wpisane w kolekcje Muzeum Przyrodniczego PAN opierają się na idei twórczości jako działania społecznego, odbicia teraźniejszości oraz refleksji nad przyszłością. Kolekcja nawiązuje do praktyki Kunstkamery, gabinetu osobliwości, gdzie historycznie gromadzone były obiekty odwołujące się zarówno do magii, nauki, legendy i sztuki.
Czy przestrzeń Internetu jest współczesną Kunstkamerą, gdzie mitologizowane są prozaiczne czynności? Czy można jeszcze odnaleźć piękno ukryte w przedmiotach lub śladach pamięci, w przestrzeniach wspomnień?
Panopticum – gabinet osobliwości zwany również Kunstkamera (z niem. Kunstkammer, Kunst, 'sztuka’, Kammer, 'izba’; – to zbiory rozumiane jako: kolekcja dzieł sztuki, numizmatów, zabytków starożytnych, egzotycznych przedmiotów i innych osobliwości, charakterystyczna dla czasów nowożytnych, szczególnie XVI i XVII wieku. Gabinety osobliwości, tworzone przez władców, arystokratów do XVIII wieku, były poprzednikami muzeów. We Francji zbiory tego typu nazywane są cabinet de curiosités, w Anglii cabinet of curiosities, we Włoszech studiolo, w Niemczech Kunst – i Wunderkammer.
W typowych gabinetach osobliwości obok siebie znajdowały się różnorodne obiekty, np. muszle, korzenie mandragory, mikroskopy, dzieła sztuki, egzotyczne zwierzęta i inne kurioza, które odzwierciedlały zainteresowania i postęp wiedzy w danej epoce (przejawiający się np. w badaniu kosmosu, starożytności, odkryciach nowych lądów), odwoływały się do alchemii i magii. W wyniku tego gabinety osobliwości były zbiorami, w których współistniały nauka, legenda i sztuka. Powstanie i rozwój nowoczesnej nauki w XVIII wieku spowodowały, że odeszły one w przeszłość. Wystawa która w swojej nazwie odwołuje się semantycznie do Panopticum, ma na celu zbadać, jak współcześnie mogła by wyglądać przestrzeń rozumiana, jako zbiór osobliwych, dziwnych, a nawet afektywnych strategii artystycznych których wyrazem są dzieła zaproszonych artystów.
Czy, współczesna definicja Kunstkammery, to przestrzeń Internetu, gdzie mitologizacja prozaicznych czynności, banalnych i oczywistych staje się ekshibicjonistycznym narcyzmem, czy stać nas na odrobinę wysublimowanego piękna, nieoczywistego, ukrytego w niecodziennych przedmiotach, a nawet śladach pamięci w przestrzeniach wspomnień. W sztuce współczesnej eksponowanie zbiorów w formie instalacji ma głęboką tradycję, dlatego też, wystawa Panopticum ’21 jest zbiorem autotematycznych instalacji, które odnosząc się do kontekstów współczesnych podnoszą wartość kategorii kreacji, a zarazem koncentracji idei twórczości, jako kontekst skutku społecznego, odbicia teraźniejszości oraz refleksji nad przyszłością. Zaproszeni artyści do projektu reprezentują różne strategie artystyczne będące responsywnym zestawem relacji do słowa kluczowego, jakim jest gabinet osobliwości w postaci sensualnego przeżycia.
Miejmy nadzieję, że uwypuklone wątki świetności, dawnych czasów sprzed Pandemii będą ilustrować kontekst współczesny, czyli staną się niejako Panopticum Pandemicum A. D. 2021.
Artyści: Bogusław Bachorczyk, Robert Kuśmirowski, Agnieszka Łukaszewska, Grupa naN, Anna Sadowska, Wojciech Sobczyk
Kurator: Adam Panasiewicz
Miejsce: Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN
Kraków, ul. Sebastiana 9
Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN – muzeum z siedzibą w Krakowie przy ul. św. Sebastiana 9. Znajduje się tutaj spreparowany, zachowany w idealnym stanie, prehistoryczny nosorożec włochaty, jedyny na świecie zachowany w całości okaz tego wymarłego ponad 12 tys. lat temu zwierzęcia.
http://www.isez.pan.krakow.pl/muzeum.html