7.30-8.30 W/E
Instalacja interaktywna inspirowana pastelą Wyspiańskiego przedstawiającą zachód słońca nad Kopcem Kościuszki, który artysta widział z okna pracowni.
Interaktywny processing (współpraca Bruno Panasiewicz) odsłania próbki kolorów z obrazu na zasadzie malowania placem po tablecie; kolory zmierzchu zostały skorygowane o specyficzną barwę światła wschodu Słońca.
Tablet z processingiem, rzutnik multimedialny, szklana płytka z próbkami kolorów
foto: Jakub Pierzchała
Świat-ły
Szafirowa Pracownia St. Wyspiańskiego, ul. Krowoderska 79
wystawa czynna w dniach: 18-25 października w godz. 15-20.00
wernisaż: 18 października 2020 o godz. 20.00
Artyści: Jakub Pierzchała, Maria Pyrlik, Adam Panasiewicz, Alicja Panasiewicz | Kuratorka: Alicja Panasiewicz
Inspiracją projektu „Świat-ły” jest etymologia słowa odnosząca się do słowa świat, jak również do dobrze oświetlonego, widnego, oświeconego, rozumnego, jasnego. Szafirowa pracownia – miejsce, gdzie powstały słynne widoki Stanisława Wyspiańskiego na Kopiec Kościuszki w Krakowie tworzone o różnych porach dnia – będzie miejscem prezentacji inspirowanych światłem projektów, obiektów i instalacji. Artyści biorący udział w wystawie odniosą się do barwy światła naturalnego i także zapisu recepcji światła w czterech różnych porach dnia: wschodzie, przed południem, w południe oraz o zmierzchu. (7.30-8.30, 11-12.30, 13.30-15.00, 18-20.00)
Projekt powstanie we współpracy z Fundacją Domu Stanisława Wyspiańskiego – Szafirową Pracownią przy ul. Krowoderskiej 79. Stanisław Wyspiański wynajął to mieszkanie w styczniu 1901 r. i zamieszkał w nim wraz z żoną Teodorą Teofilą oraz dziećmi: Teodorem, Heleną, Mieczysławem i Stanisławem. Mieszkanie znajduje się na drugim piętrze i wówczas składało z siedmiu pokoi. W narożnym pokoju z balkonem i trzema oknami artysta urządził swoją pracownię. Ściany łącznie z sufitem pomalowane zostały na kolor ciemnobłękitny, stąd nazwa „szafirowa pracownia”. To tu Wyspiański ukończył Wesele, napisał Noc Listopadową i Wyzwolenie, powstały portrety dzieci i macierzyństwa oraz słynne widoki na Kopiec malowane o różnych porach dnia. Obecnie jest to miejsce warsztatów, wystaw, rezydencji artystycznych i wydarzeń kulturalnych.